Czy można napisać historię owocu, albo warzywa? Jak najbardziej. Wiele z nich ma bowiem długą i ciekawą historię oraz duży wpływ na społeczeństwo i to jak się rozwijało na przestrzeni lat. Jednym z takich wpływowych i ciekawych owoców jest ananas, który chociaż pochodzi z Ameryki Południowej, zdominował znaczną część południowej półkuli i stał się popularny na całym świecie.

Krótka historia ananasa

Oficjalnie pierwsze wzmianki na temat ananasa pochodzą z połowy XVI wieku i związane są z postacią André Thevet. Opisał on owoc, który zgodnie z opisem pasuje do współcześnie znanego nam ananasa. Nie był on jednak pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z tym owocem. Ananasy pochodzą z Ameryki Południowej, a dokładnie z rejony dzisiejszego Rio de Janeiro. Były bardzo popularne wśród tamtejszych Indian, którzy z czasem rozpowszechnili je na całym kontynencie aż po Amerykę Środkową.

Ananas (fot. Sirichai Asawalapsakul/depositphotos.com)
Ananas (fot. Sirichai Asawalapsakul/depositphotos.com)

Ananasy stały się ważną częścią diety południowoamerykańskich Indian. Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z tym owocem w Gwadelupie 4 listopada 1493 roku. Zafascynowany jego smakiem i wyglądem sprowadził go do Europy, jednak z powodu złego przechowywania owoce zepsuły się i początkowo nie zachwyciły Europejczyków.

Dopiero z czasem gdy dopracowano sposób transportu tych owoców do Europy, zyskały one popularność i podjęto próby ich uprawy. Ostatecznie w Europie zorganizowano jedynie uprawy w szklarniach. Był one drogie i trudne, w związku z czym ananas stał się symbolem zamożności. W Polsce ananasy zaczęto uprawiać w szklarniach w warszawskich ogrodach Frascati za sprawą Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. W szczytowym okresie rocznie produkowano aż 5000 owoców. O wiele lepiej poszła popularyzacja ananasów na południowej półkuli.

Ananas (fot. Vadim Vasenin/depositphotos.com)
Ananas (fot. Vadim Vasenin/depositphotos.com)

Już w 1550 roku ananas dotarł do Indii za sprawą Portugalczyków. Hiszpanie natomiast spopularyzowali go na Filipinach, skąd z czasem rozprzestrzenił się na całą Indonezję. XIX wiek przyniósł znaczący wzrost i uprzemysłowienie upraw ananasów. Co istotne, oprócz surowych owoców i przetworów, z czasem ananasa zaczęto umieszczać w puszkach. Dzięki temu mógł być przechowywany znacznie dłużej.

Przez wiele lat jednym z głównych producentów ananasów na świecie były Hawaje, jednak ze względu na oddalenie od kontynentów z czasem zaprzestano przemysłowej uprawy, ograniczając się do produkcji na potrzeby lokalne.

Plantacja ananasów (fot. Viktor Prymachenko/depositphotos.com)
Plantacja ananasów (fot. Viktor Prymachenko/depositphotos.com)

Obecnie (stan na 2022 rok) ananasy produkowane są na olbrzymią skalę w Indonezji, Filipinach, Kostaryce, Brazylii, Chinach, Indiach, Tajlandii, Nigerii i Meksyku. Również w Stanach Zjednoczonych, Australii, RPA, Wietnamie, Japonii, Izraelu czy też Korei Południowej spotkać można plantacje ananasów, jednak są one znacznie mniejsze. W samej tylko Indonezji produkuje się 3,2 mln ton ananasów. Roczna światowa produkcja to około 30 mln ton i rośnie.

Ciekawostki

Ananas może być spożywany na surowo oraz po przetworzeniu. Owoce dojrzewają latem, ale dzięki opryskom kwasem naftylooctowym możliwe jest zbieranie plonów przez cały rok. Pierwsze owoce można zbierać po 18-24 miesiącach od zasadzenia.

Ananas (fot. Liudmyla Chernetska/depositphotos.com)
Ananas (fot. Liudmyla Chernetska/depositphotos.com)

Owoce ananasa zawierają enzymy bromeliny, które mają bardzo dobre właściwości, chociaż w przypadku niedojrzałego owocu mogą powodować problemy żołądkowe i mają efekt przeczyszczający. Ananasy zawierają wiele witamin, w tym witaminę C – w większych ilościach niż pomarańcza. Co ciekawe, owoc ten uznawany był również za afrodyzjak.

Ananasy są częstym dodatkiem do różnych potraw. Ze względu na swój charakterystyczny smak, mają bardzo istotny wpływ na potrawy do których są dodawane. Jednym z ciekawszych, a zarazem budzących największe kontrowersje wykorzystaniem jest… dodanie ananasa do pizzy. Pizza hawajska, bo tak jest określana, uznawana jest przez niektórych jako profanacja pizzy.

Ananas w puszce (fot. Sergiy Kuzmin/depositphotos.com)
Ananas w puszce (fot. Sergiy Kuzmin/depositphotos.com)

Kupując ananasa w sklepie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Im bardziej jest brązowy, tym jest bardziej dojrzały. Czasami owoc potrzebuje kilku dni, zanim uzyska odpowiedni smak. Jednym ze sposobów sprawdzenia czy jest już dojrzały, jest pociągnięcie za liście. Jeśli łatwo wychodzą, to znaczny że ananas jest idealny do spożycia.

Ananasy w puszkach są mocno przetworzone, a zalewa, w której są zawiera dużo cukru. W związku z tym świeży ananas jest o wiele zdrowszy. Co ciekawe, ananasy występują również w formie suszonych owoców oraz liofilizowanej. Również sok z ananasów jest bardzo zdrowy.

Pizza hawajska (fot. Alena Dvorakova/depositphotos.com)
Pizza hawajska (fot. Alena Dvorakova/depositphotos.com)

Źródło zdjęć: Depositphotos.com


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.